Czy życie w Odrze wygra z ludzką głupotą?
Trzeba zreformować cały system ochrony środowiska – mówi Radosław Gawlik, ekolog, były wiceminister środowiska (partia Zieloni).
Jaka jest diagnoza dla Odry?
Jesteśmy świadkami największej katastrofy ekologicznej na Odrze w historii. Mamy do czynienia ze śmiercią milionów ryb i skorupiaków. Ta katastrofa trwa i niestety się rozszerza. Na filmie, który nakręcili ludzie płynący Odrą wzdłuż Regalicy, pokazano tysiące martwych ryb – dużych, średnich i małych.
Czy środki zaradcze, np. specjalne zapory na rzece, zadziałały? Można zrobić coś jeszcze, żeby poprawić sytuację?
Zapory wyłapują tylko zwłoki ryb i zapobiegają epidemii. W tej temperaturze zwłoki ulegają rozkładowi i pojawiają się różnego rodzaju pasożyty. Takie akcje trzeba podejmować, ale to nie załatwia problemu – rzeka na wielu odcinkach jest po prostu martwa. Koalicja Ratujmy Rzeki, która powstała pięć lat temu w związku z zagrożeniami rzek i międzynarodowa koalicja Czas na Odrę, w której w skład wchodzą Czesi, Niemcy i Polacy, po raz pierwszy wydały wspólne oświadczenie. Wiele wskazuje, że zanieczyszczenie Odry nie jest spowodowane jedną przyczyną. „Rzeczpospolita” przedstawiła kilka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta