Obowiązek dokumentacyjny zależy od wartości udostępnionego kapitału
Ustalając, czy istnieje obowiązek przygotowania dokumentacji cen transferowych dla transakcji pożyczki udzielonej podmiotowi powiązanemu, należy kierować się najwyższą wartością faktycznie udostępnionego kapitału pozostającego do spłaty w danym roku podatkowym.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej wydanej 12 lipca 2022 r. przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0111-KDIB1-1.4010.19. 2022.1.JD).
Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej złożył podatnik będący stroną licznych transakcji z podmiotami powiązanymi, w tym transakcji polegających na udzielaniu pożyczek na cele rozwoju działalności gospodarczej lub finansowania działalności bieżącej. W ramach prowadzonej działalności wnioskodawca może udzielić podmiotowi powiązanemu pożyczki, której wartość - zgodnie z zawartą umową - przekracza próg materialności transakcji określony w art. 11k ustawy o CIT w wysokości 10 mln zł, przy czym kwota wykorzystana w rzeczywistości przez podmiot powiązany będzie niższa od wartości tego progu. W związku z tym wnioskodawca chce wyjaśnić, która kwota – wskazana w umowie czy rzeczywiście wykorzystana – powinna być brana pod uwagę przy określaniu obowiązku dokumentacyjnego dla transakcji pożyczki.
Ponadto, może też dochodzić do drugiego typu sytuacji, gdy spółka udzieli w danym roku na rzecz podmiotu powiązanego pożyczki,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta