Jak uniknąć przepracowania przy rosnącej presji na wyniki
Chociaż polscy pracownicy coraz częściej czują się przemęczeni, to w warunkach zwalniającej gospodarki firmy będą wymagać od nich większej wydajności i zaangażowania. Podpowiadamy, co robić, by o siebie zadbać.
Już prawie trzy czwarte pracujących Polaków ocenia w najnowszym badaniu firmy doradczej Human Power, że są w kiepskiej kondycji. Jeszcze więcej, bo prawie ośmiu na dziesięciu czuje się zmęczonych, a niemal 70 proc. mówi o przytłoczeniu pracą. To zmęczenie przekłada się na niepokojące dla firm i ich klientów efekty; prawie co drugi badany wskazał, że popełnia teraz więcej błędów.
– Samo zmęczenie nie jest niczym złym. To naturalny stan po okresie mobilizacji i sygnał, że potrzebna jest regeneracja – przypomina Małgorzata Czernecka, psycholog, ekspertka ds. wellbeingu i zarządzania energią oraz szefowa Human Power.
Presja ciągłych zmian
Problem zaczyna się wtedy, gdy nie możemy albo nie potrafimy zwolnić. Nie ułatwia tego odczuwana przez wiele osób rosnąca presja związana z wielozadaniowością, dużą liczbą priorytetów, koniecznością częstego podejmowania decyzji oraz dużą zmiennością i niepewnością.
Tę niepewność zwiększa obawa przed spowolnieniem w gospodarce, które pogorszyć może koniunkturę na rynku pracy. Już to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta