Najpierw rokowania, później decyzja
Organ, wszczynając postępowanie administracyjne w sprawie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości, powinien w pierwszej kolejności ustalić, czy spełniona została przesłanka przeprowadzenia rokowań z właścicielem nieruchomości.
Przede wszystkim należy sprawdzić czy zaproponowane przez inwestora warunki zajęcia nieruchomości zostały skierowane do jej właściciela i czy propozycja do niego rzeczywiście dotarła.
Istotna przesłanka
Przyjmuje się, że rokowania nieobejmujące wszystkich elementów przyszłej umowy mają charakter pozorny, Nieprawidłowe przeprowadzenie rokowań może skutkować zakwestionowaniem ich przeprowadzenia – wyrok w Gorzowie Wielkopolskim z 9 maja 2019 r., sygn. akt II SA/Go 98/19.
Przesłanka przeprowadzenia rokowań nie stanowi jedynej przesłanki, która warunkuje udzielenie zezwolenia na ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości. Pozostaje pytanie, jakie są pozostałe przesłanki, których spełnienie ma obowiązek zbadać organ administracji prowadzący postępowanie.
Uprawnienia starosty
Zgodnie z art. 124 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, może ograniczyć, w drodze decyzji, sposób korzystania z nieruchomości przez udzielenie zezwolenia na zakładanie i przeprowadzenie na nieruchomości ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej oraz urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji, a także innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta