Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak chroniony jest utwór

27 września 2022 | Rzecz o prawie | Krzysztof Czyżewski

Cezura 70 lat może być przyjęta jako uniwersalna.

Utwór objęty jest ochroną z chwilą jego stworzenia. By ta ochrona powstała, nie potrzeba zatem żadnych zgłoszeń, formalności ani nawet oznaczenia notą copyright. Co więcej, do powstania utworu i jego ochrony nie jest wymagana nawet wola twórcy. Albo coś jest utworem, albo nim nie jest. To, czy autor chce, czy też nie chce stworzyć dzieła, nie ma tu znaczenia.

Oczywiście twórca, który nie chce, by jego dzieło było chronione, może zrzec się swych praw. Ale wtedy nie przekształca dzieła w nieutwór, lecz po prostu przenosi przysługujące mu prawa do niego na kogoś innego (sam się ich wyzbywając) albo zobowiązuje się nie dochodzić roszczeń związanych z korzystaniem z jego utworu. Popularną metodą w tym zakresie jest udostępnienie utworu do korzystania na jednej z wolnych licencji (np. licencji Creative Commons).

Raz stworzony utwór będzie objęty ochroną aż do upływu 70 lat od śmierci jego twórcy. Co do zasady, można rzecz, bo oczywiście istnieją wyjątki. Dotyczą one np. sytuacji, gdy mamy więcej niż jednego twórcę (wtedy liczymy 70 lat od śmierci ostatniego ze współtwórców), albo takiej, gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12380

Wydanie: 12380

Spis treści

Reklama

Zamów abonament