Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Darmowe mieszkania?

27 września 2022 | Rzecz o prawie | Krzysztof Koźmiński

W sprawach frankowych Ministerstwo Sprawiedliwości nie tylko podważa prawo zobowiązań.

Ministerstwo Sprawiedliwości nie tylko opowiada się za darmowymi mieszkaniami dla wybranych. Paradoksalnie Ministerstwo Sprawiedliwości wbrew własnej politycznej narracji uderza w proceduralną autonomię Rzeczypospolitej.

Sformułowane niedawno nowe pytania prejudycjalne polskiego sądu powszechnego do TSUE dotyczące tzw. spraw frankowych zmierzają do podważenia dotychczasowego dorobku orzecznictwa polskich sądów (w tym Sądu Najwyższego) oraz nauki prawa zobowiązań, w imię rozstrzygnięcia skutkującego de facto „darmowym mieszkaniem”. Mimo ostrzeżeń ze strony Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz Komitetu Stabilności Finansowej, rozwiązanie to według doniesień medialnych wspierane jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Stawia pod znakiem zapytania dotychczasową narrację jego kierownictwa o sprzeciwie wobec aktywizmu orzeczniczego TSUE. Wszak przyjęcie punktu widzenia proponowanego w uzasadnieniu pytań prejudycjalnych w sprawach C-139/22 oraz C-140/22 będzie godziło poprzez rozszerzającą oraz wątpliwą wykładnię prawa Unii Europejskiej w autonomię proceduralną Rzeczypospolitej.

Choć zjawiskiem powszechnym stało się formułowanie kolejnych pytań do TSUE w tzw. sprawach frankowych – to nawet na tym tle pytania w sprawach C-139/22 oraz C-140/22, zainicjowanych niedawno przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie, wyróżniają się. Jest tak, ponieważ sugerowane przez Sąd Rejonowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12380

Wydanie: 12380

Spis treści

Reklama

Zamów abonament