Niepewność zmienia wyzwania w bariery nie do obejścia
Niektóre przeszkody w rozwoju, takie jak rosnące koszty energii albo niedostępność pracowników, mogą być dla firm bodźcem do inwestycji. Sytuację komplikuje jednak bezprecedensowa niepewność dotycząca perspektyw gospodarki.
Niepewna sytuacja gospodarcza to dziś największa bariera w prowadzeniu działalności. Dostrzegają ją aż cztery firmy na pięć badanych przez Polski Instytut Ekonomiczny na początku października 2022 r.
Podobne wnioski płyną z comiesięcznej sondy GUS, na podstawie której obliczane są tzw. wskaźniki koniunktury. Na przykład we wrześniu tego roku niemal 67 proc. firm z przemysłu przetwórczego wskazało „niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej” jako barierę rozwoju. Nawet w kwietniu 2020 r., gdy polską gospodarkę paraliżowały restrykcje związane z pierwszą falą epidemii Covid-19, odsetek ten był niższy.
W sektorze usługowym barierę tę dostrzega około 65 proc. firm. Jest to minimalnie mniej niż w kilku poprzednich miesiącach oraz w apogeum epidemii, ale więcej niż kiedykolwiek wcześniej.
Inwestycyjne hamulce
Poczucie niepewności, odzwierciedlające w dużej mierze niejasne konsekwencje kryzysu energetycznego dla całej europejskiej gospodarki, potęguje dotkliwość innych, bardziej skonkretyzowanych barier rozwoju. Zwykle na część wyzwań firmy mogą reagować, zwiększając inwestycje. Ale w warunkach niepewności przedsiębiorcy nakłady inwestycyjne ograniczają.
Nie dziwią zatem prognozy ekonomistów ankietowanych przez „Rzeczpospolitą”. Według nich w najbliższych czterech kwartałach (z bieżącym włącznie)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta