Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do podziału majątku w firmie rodzinnej lepiej przygotować się zawczasu

21 października 2022 | Biznes w czasie kryzysu | Agnieszka Krysik

Gdy oboje małżonkowie zaangażowani są w biznes operacyjnie, mają wiedzę o składnikach majątkowych. W gorszej sytuacji jest ten małżonek, którego druga połowa prowadzi firmę rodzinną, a on nie wie co wchodzi w skład majątku wspólnego.

Podział majątku towarzyszy różnym rodzajom rozwodów. Mogą być to rozwody pomiędzy małżonkami, czy też partnerami biznesowymi. Gdy rozwód dotyczy firm rodzinnych, to proces ten jest szczególnie wymagający. Wyzwaniem jest określenie przedmiotu podziału i jego wycena. Uzyskanie porozumienia w srawie tych dwóch elementów zajmuje stronom najwięcej czasu. Trudność pojawia się również gdy zaangażowane strony mają różne intencje, motywacje i cele.

1. Jak rozwód wpływa na podział majątku wspólnego małżonków?

Decyzja o rozwodzie małżonków oddziałuje bezpośrednio na ustalenie przyszłości składników majątku wspólnego małżonków. To, jaki ustrój majątkowy obowiązywał w małżeństwie ma istotny wpływ na rozliczenia małżonków, również na okoliczności dotyczące nakładów na majątek odrębny małżonka.

Sytuacja idealna jest wtedy, gdy małżonkowie (byli małżonkowie) są w stanie porozumieć się i w najlepiej pojętym ich interesie uzgodnić sposób podziału majątku wspólnego. W porozumieniu mogą na każdym etapie skorzystać z pomocy mediatora. Największym wyzwaniem jest sytuacja, gdy intencje obu stron lub jednego z małżonków są wrogie. W wielu przypadkach dochodzi do tzw. ukrywania majątku. Prowadzi to do sporów, często do sporów korporacyjnych i utraty lub naruszenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12401

Wydanie: 12401

Spis treści

Reklama

Zamów abonament