Europa Środkowo-Wschodnia będzie rosła szybciej niż Europa Zachodnia
Pomimo obecnych turbulencji w perspektywie średnio- i długoterminowej widzimy powody do optymizmu – mówi Manny Maceda, partner zarządzający Bain and Company.
Gospodarka światowa znalazła się w trudnym momencie. Jakie są perspektywy na końcówkę 2022 r. i na 2023? Czy po dwóch trudnych latach są nadzieje na spokojniejsze czasy?
Cóż, mogłoby tak być, gdybyśmy recesję rozumieli jako „ciszę i spokój”. W naszej opinii gospodarka USA weszła już w fazę recesji i wkrótce potwierdzą to oficjalne dane. Niewykluczone, że w kolejnym etapie USA doświadczą też głębszej recesji, co może przełożyć się na głębszy kryzys na rynkach finansowych. Europę z pewnością również czekają trudne czasy, z wysokimi cenami energii i okresem powolnego, wręcz anemicznego wzrostu. Nie możemy wykluczyć recesji w Europie, a nawet stagflacji.
Firmy mają już pewne doświadczenia z trudnych czasów – w ostatnich latach musiały sobie radzić z pandemią, globalnym kryzysem finansowym i recesją z roku 2008.
Teraz znów będą musiały dostosować się do nowych warunków w postglobalnym świecie, gdzie handel jest bardziej zregionalizowany, a kapitał mniej dostępny. Ale co ważne, pojawią się również nowe możliwości biznesowe, związane chociażby z budowaniem nowej infrastruktury na potrzeby zmieniającego się świata. Jak pokazują nasze analizy, podczas gdy część firm bardzo wyraźnie cierpi z powodu dekoniunktury, inne mają szansę znacznie się rozwinąć i wyjść z tego wzmocnione, jeśli prowadzą rozważną politykę finansową,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta