Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wynalazczość i twórczość to potencjał inwestycyjny przedsiębiorstwa

21 października 2022 | Biznes w czasie kryzysu | Aleksandra Czubek

Dzięki skutecznej ochronie własności intelektualnej innowacyjne podmioty mogą zapewnić sobie finansowanie, m.in. udostępniając jej wytwory w ramach programów licencyjnych. Prawa własności intelektualnej mogą być również podstawą wspólnych przedsięwzięć badawczo-rozwojowych przedsiębiorstw i funduszy inwestycyjnych zmierzających do ich komercjalizacji.

Niezależnie od charakteru działalności przedsiębiorstwa, poza aktywami materialnymi, każdy podmiot posiada zasoby niematerialne, które mogą zasługiwać na ochronę prawną – własność intelektualną (IP). Do tego zbioru należą m.in. wynalazki, utwory, znaki towarowe, odpowiednio zarządzana marka, know-how, ale także potencjał pracowników, który odpowiednio zagospodarowany, szczególnie w przedsiębiorstwie technologicznym, może stać się zasobem przynoszącym spółce znaczne dochody.

Przeciągnięcie palcem po ekranie

Jednym z przykładów twórczości pracowniczej, która przyczyniła się do sukcesu finansowego firmy jest mechanizm odblokowywania telefonu przez przesunięcie palcem po ekranie. Pomysłodawcą rewolucyjnego rozwiązania był Freddy Anzures, niegdyś projektant interfejsu w Apple Inc. Freddy wraz z kolegami z zespołu pracował nad rozwiązaniem, które pozwoliłoby uniknąć wykonywania przypadkowych telefonów, podczas gdy iPhone znajduje się np. w kieszeni spodni. W końcu Freddy Anzures, lecąc z Nowego Jorku do San Francisco, wpadł na pomysł mechanizmu analogicznego do zasuwki w drzwiach do samolotowej toalety. Zamykając drzwi dotarło do niego jak łatwo można rozwiązać problem niepożądanych telefonów – wystarczyło tylko przesunąć blokadę.

Rozwiązanie polegające na prostym przeciągnięciu palcem po ekranie stało się jedną z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12401

Wydanie: 12401

Spis treści

Reklama

Zamów abonament