Wspólne niepokoje Europejczyków
Mieszkańcy wszystkich krajów Unii Europejskiej obawiają się zimy w niedogrzanych mieszkaniach, biurach, fabrykach, bo nie będą w stanie zdobyć wystarczającej ilości odpowiedniego opału. Te niepokoje są wyjątkowo żywe w Polsce.
Jeszcze zanim zima przełomu lat 2022–2023 nadejdzie, w mieszkaniach w niektórych krajach Unii Europejskiej ich właściciele już narzekali na niedogrzanie. Jak wynika z danych Eurostatu co 14. mieszkaniec UE narzekał na zimno w domu, mieszkaniu lub miejscu pracy.
Analiza HRE Investments pokazała, że 7 proc. Europejczyków nie jest w stanie właściwie ogrzać swojego domu. Najchłodniej jest w mieszkaniach i lokalach w Albanii, Bułgarii, na Litwie oraz Cyprze. Zapewne trudno będzie nam w to uwierzyć, ale z cytowanej analizy wynika, że Polska należy do grona krajów o najlepiej ogrzanych nieruchomościach.
Jaki jest tego powód? Zaradność rodaków w gromadzeniu opału oraz, niestety, często odczuwalna tendencja palenia byle czym, żeby wymienić tylko kilka wyjaśnień takiej sytuacji.
Na 35 krajów, w których HRE Investments przeprowadziły badania, Polska wypada bardzo korzystnie. W rankingu zajmujemy 11. pozycję z dość niskim odsetkiem (zaledwie 3,2 proc.) populacji narzekającej na niedogrzane nieruchomości.
Znacznie gorsza sytuacja panuje w Albanii, Macedonii, Bułgarii, na Litwie, w Turcji, na Cyprze, ale też w Grecji, Portugalii, Hiszpanii oraz we Włoszech. W krajach tych na niedogrzanie narzeka od 8 do 36 proc. społeczeństwa.
Najbardziej zadowoleni z temperatury w swoich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta