Home office też musi być bezpieczne
Wykonywanie pracy zdalnie nie zwalnia z obowiązków przestrzegania zasad BHP żadnej ze stron stosunku pracy. Część powinności realizowanych przez pracodawcę w zakładzie pracy zostanie jednak przerzucona na pracownika zdalnego.
Szacuje się, że obecnie ponad 50 proc. pracodawców oferuje swoim pracownikom home office, czyli możliwość wykonywania obowiązków zawodowych z domu. Stanowi to jeden z najbardziej pożądanych benefitów, a jedną z największych zalet pracy zdalnej jest oszczędność czasu i pieniędzy, które należałoby przeznaczyć na dojazd do firmy. Ponadto pozwala to pracownikowi połączyć obowiązki zawodowe z życiem prywatnym często bez konieczności brania urlopu wypoczynkowego. Z kolei dla pracodawcy stwarza to korzyści związane z oszczędnością na wynajmie powierzchni biurowej czy kosztach jej utrzymania.
Rozwiązanie czasowe i docelowe
Obecnie funkcjonujące przepisy tzw. ustawy covidowej umożliwiające pracodawcom wysyłanie pracowników na pracę zdalną stanowią jedynie formę zapobiegania rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa i są czasowo ograniczone. Art. 3 tej ustawy pozwala na polecenie pracy zdalnej w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie trzech miesięcy po ich odwołaniu.
W Sejmie wciąż jednak trwają prace nad nowelizacją kodeksu pracy (druk 2335). Projekt ma wprowadzić na stałe do kodeksu pracy rozwiązania funkcjonujące w okresie pandemii, czyli możliwość wykonywania pracy zdalnej, a także uchylić przepisy dotyczące telepracy. Rząd zaproponował również przepisy umożliwiające...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta