Polecając pracę w święto trzeba uwzględnić sytuację pracownika
Usługi dla zagranicznego kontrahenta wolno świadczyć z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej również w polskie dni świąteczne. Przy zlecaniu tej pracy pracodawca powinien jednak uwzględnić zasady współżycia społecznego.
∑ Dostałem wiadomość od właściciela firmy, że muszę przyjść do pracy 11 listopada. Firma prowadzi działalność dla norweskiego kontrahenta, przybycie było podobno konieczne. Jestem ojcem samotnie wychowującym syna, a na ten dzień wolny od pracy nie miałem opieki nad dzieckiem, bo przedszkole nie działało. Czy faktycznie w polskie święta państwowe mój pracodawca może zlecać mi pracę? – pyta czytelnik.
Wydaje się, że przedstawiona w pytaniu sytuacja pozwalała pracownikowi na odmowę wykonania pracy w godzinach nadliczbowych. Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie wyciągnąłby w stosunku do pracownika konsekwencji, gdyby nie przyjął do wiadomości jego argumentów. W takiej sytuacji sprawa mogłaby trafić do sądu, który musiałby dokonać ostatecznej oceny przedstawionego stanu faktycznego.
Wolne z wyjątkami
Zgodnie z zapisami art. 1519 § 1 kodeksu pracy dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy. Jednak art. 15110 k.p. zawiera wykaz prac dozwolonych w niedziele i święta. Są to m.in. prace:
∑ w ruchu ciągłym,
∑ przy pracy zmianowej,
∑ prace polegające na świadczeniu usług z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub urządzeń telekomunikacyjnych w rozumieniu przepisów prawa telekomunikacyjnego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta