Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miliardy na ratunek cennej Amazonii

17 listopada 2022 | Ekonomia i rynek | Aleksandra Bełdowicz
Zwycięstwo wyborcze Luli stanowi szansę na odwrócenie dramatycznych tendencji ostatnich lat i ocalenie cennej Puszczy Amazońskiej.
autor zdjęcia: JOSEPH EID - AFP
źródło: Rzeczpospolita
Zwycięstwo wyborcze Luli stanowi szansę na odwrócenie dramatycznych tendencji ostatnich lat i ocalenie cennej Puszczy Amazońskiej.

Zwycięstwo Luiza Inácio Luli da Silvy w wyborach prezydenckich w Brazylii przyniosło nadzieję na zatrzymanie trwającego od lat ogromnego wyniszczenia Amazonii. Ochrona cennego obszaru będzie jednak Brazylię słono kosztować.

Rządy ustępującego już prezydenta Jaira Bolsonaro zapiszą się w historii kraju jako czas wyjątkowo bezwzględnego wylesiania amazońskich lasów deszczowych. Mimo zapewnień o dążeniu do zakończenia nielegalnego wylesiania do 2030 roku Bolsonaro pozwolił sektorowi rolnemu działać w zasadzie bez ograniczeń, co doprowadziło do potężnych strat w tym wyjątkowo cennym terenie przyrodniczym.

Rolnictwo kosztem lasu

Brazylia jest największym eksporterem wołowiny na świecie, a jej produkcja odpowiada za 80 proc. wylesiania w kraju. Jak podaje Forests & Finance, jedynie w tym roku trzy największe grupy zajmujące się jej sprzedażą uzyskały 1,1 miliarda dolarów kredytu. Choć w ciągu ostatnich lat wielokrotnie zobowiązywały się do wdrożenia odpowiednich polityk, aby zredukować wylesianie, ostatecznie nie wdrożono żadnych regulacji, które faktycznie wpłynęłyby na poprawę praktyk w branży.

Amazońska dżungla jest największym lasem deszczowym na świecie, rozciągając się na terenie 6,7 mln km kw. w dziewięciu krajach. Lwia część, bo około 60 proc., Amazonii znajduje się w Brazylii, dlatego polityka tego państwa jest szczególnie istotna w kontekście ochrony tego niezwykle cennego kompleksu przyrody.

Jak podaje organizacja World Wildlife Fund,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12422

Wydanie: 12422

Spis treści
Zamów abonament