Miliardy na ratunek cennej Amazonii
Zwycięstwo Luiza Inácio Luli da Silvy w wyborach prezydenckich w Brazylii przyniosło nadzieję na zatrzymanie trwającego od lat ogromnego wyniszczenia Amazonii. Ochrona cennego obszaru będzie jednak Brazylię słono kosztować.
Rządy ustępującego już prezydenta Jaira Bolsonaro zapiszą się w historii kraju jako czas wyjątkowo bezwzględnego wylesiania amazońskich lasów deszczowych. Mimo zapewnień o dążeniu do zakończenia nielegalnego wylesiania do 2030 roku Bolsonaro pozwolił sektorowi rolnemu działać w zasadzie bez ograniczeń, co doprowadziło do potężnych strat w tym wyjątkowo cennym terenie przyrodniczym.
Rolnictwo kosztem lasu
Brazylia jest największym eksporterem wołowiny na świecie, a jej produkcja odpowiada za 80 proc. wylesiania w kraju. Jak podaje Forests & Finance, jedynie w tym roku trzy największe grupy zajmujące się jej sprzedażą uzyskały 1,1 miliarda dolarów kredytu. Choć w ciągu ostatnich lat wielokrotnie zobowiązywały się do wdrożenia odpowiednich polityk, aby zredukować wylesianie, ostatecznie nie wdrożono żadnych regulacji, które faktycznie wpłynęłyby na poprawę praktyk w branży.
Amazońska dżungla jest największym lasem deszczowym na świecie, rozciągając się na terenie 6,7 mln km kw. w dziewięciu krajach. Lwia część, bo około 60 proc., Amazonii znajduje się w Brazylii, dlatego polityka tego państwa jest szczególnie istotna w kontekście ochrony tego niezwykle cennego kompleksu przyrody.
Jak podaje organizacja World Wildlife Fund,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta