Pułapka na nieduże firmy: przez wynajem będzie VAT
Przedsiębiorca, który dorabia na wynajmie mieszkania, łatwo może stracić zwolnienie z podatku.
Czynsze za wynajmowane mieszkania mocno ostatnio wzrosły, bez zmian pozostaje natomiast limit zwolnienia z VAT. Co ma jedno do drugiego? Otóż fiskus każe przedsiębiorcom sumować obroty z biznesu i prywatnego najmu. Przez to łatwo przekraczają limit i tracą zwolnienie.
– Wielu przedsiębiorców o tym nie wie i wpada w pułapkę. Okazuje się bowiem, że mimo niskich obrotów z działalności przez wynajem prywatnego mieszkania stracili prawo do zwolnienia z podatku. I muszą płacić VAT z biznesu, mimo że sam wynajem nadal jest z niego zwolniony – mówi Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA.
Skarbówka każe sumować obroty
O tej pułapce napisał do nas jeden z naszych czytelników. Prowadzi firmę i korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT, przysługującego tym, którzy mają do 200 tys. zł obrotu rocznie. Wynajmuje też mieszkanie na cele mieszkaniowe, od czynszu nie płaci podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta