Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ograniczenia pracy zdalnej – czyli kto nie będzie mógł pracować na odległość

17 listopada 2022 | Kadry i Płace | KAROLINA LEJA

Pracodawca będzie mógł odmówić przejścia na pracę zdalną m.in. pracownicy w ciąży, gdy wykonywanie obowiązków w ten sposób nie jest możliwe ze względu na organizację pracy lub jej rodzaj. Projektowane przepisy nie precyzują jednak, jak należy rozumieć te pojęcia.

Procedowany w Sejmie projekt nowelizacji kodeksu pracy ma zastąpić obecne uregulowania dotyczące telepracy, wprowadzając w ich miejsce do ustawy pracę zdalną jako stałe rozwiązanie. Jednak nie każdy pracownik będzie mógł z tego rozwiązania skorzystać. Poza ograniczeniami, które w nieodłączny sposób wiążą się z pracą na określonych stanowiskach, ostateczna decyzja w tym przedmiocie najczęściej będzie należała do uznania pracodawcy.

Uwarunkowania związane z organizacją lub rodzajem pracy

Projekt nowelizacji zakłada, że pracodawca będzie miał obowiązek uwzględnić wniosek o wykonywanie pracy zdalnej złożony przez pracowników dotkniętych szczególnymi okolicznościami, wśród których wymieniono m.in.:

∑ pracownice w ciąży,

∑ pracowników wychowujących dzieci do ukończenia przez nie 4. roku życia,

∑ pracowników sprawujących opiekę nad inną osobą posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Zgodnie z treścią projektowanych regulacji obowiązek ten nie będzie wiązał pracodawcy, jeżeli wykonywanie pracy w sposób zdalny przez tych pracowników nie jest możliwe ze względu na organizację pracy lub jej rodzaj.

Projekt ustawy ani jego uzasadnienie nie dostarcza przy tym bardziej precyzyjnych wytycznych co do tego, jaki rodzaj pracy lub organizację należy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12422

Wydanie: 12422

Spis treści
Zamów abonament