Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie przepisy są właściwe

13 grudnia 2022 | Administracja i samorząd | Karolina Wierzbicka

Upływ pięciu lat od wejścia w życie nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego w czerwcu 2017 r. nie rozwiązał wszystkich kwestii okresu przejściowego. Istotną wówczas zmianą było wprowadzenie do K.p.a. działu IVa „Administracyjne kary pieniężne”. Na tym tle powstają nadal spory kompetencyjne.

W wielu ustawach są odrębne regulacje związane z karami pieniężnymi. Organy mają problem z zastosowaniem właściwych przepisów do spraw toczących się w okresie sprzed nowelizacji, co powoduje powstanie sporów kompetencyjnych lub o właściwość. Na czym one polegają?

W praktyce pojęcie sporu o właściwość lub kompetencyjnego jest używane zamiennie albo jest rozumiane jako synonim. Pojęcia „właściwość” używa się przeważnie zamiennie z terminem „kompetencja”. Na gruncie przepisów prawa materialnego i procesowego terminy te mają odmienne znaczenie. Przez spór o właściwość należy rozumieć sytuację, gdy przynajmniej dwa organy administracji publicznej jednocześnie uważają się za właściwe do prowadzenia postępowania i rozstrzygnięcia sprawy lub też każdy z nich uważa się za niewłaściwy do jej załatwienia. Przy czym warunkiem zaistnienia tego sporu jest zakres spraw administracji publicznej, załatwianych przez organ w drodze wydania aktu administracyjnego.

Trzy przesłanki

Do powstania sporu o właściwość muszą zaistnieć np. przesłanki: po pierwsze co najmniej dwa organy uznają się za właściwe do rozstrzygnięcia tej samej sprawy administracyjnej (spór pozytywny) albo żaden z organów nie uznaje swojej właściwości w sprawie (spór negatywny). Po drugie spór o właściwość ma związek z postępowaniem w konkretnej sprawie indywidualnej, należącej do właściwości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12444

Wydanie: 12444

Spis treści

Reklama

Zamów abonament