Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

MATERIAŁ PŁATNY. Fundusze Europejskie dla ochrony zdrowia

13 grudnia 2022 | Rzecz o zdrowiu | rp.pl
Zakupione dzięki unijnym dotacjom karteki pomogły w skuteczniejszej walce z Covid–19
autor zdjęcia: Łukasz Wójcik
źródło: Rzeczpospolita
Zakupione dzięki unijnym dotacjom karteki pomogły w skuteczniejszej walce z Covid–19

Nowoczesna infrastruktura i specjalistyczna aparatura medyczna to klucz do wysokiej jakości ochrony zdrowia. W ciągu ostatnich lat rozwój tego sektora w Polsce znacznie przyspieszył. To efekt działania m.in. Funduszy Europejskich.

W ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 (POIiŚ) zrealizowano setki projektów, a ich efekty są dziś widoczne na każdym kroku. Udało się zmodernizować i wyposażyć wiele szpitali i placówek ochrony zdrowia, a także utworzyć nowe jednostki organizacyjne systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego na zdrowotnej mapie Polski.

Złota godzina dla ratownictwa medycznego

Chyba żaden zawód nie zyskał tak wielkiego uznania w dobie pandemii jak ratownik medyczny. Od szybkości i jakości interwencji pogotowia zależy życie i zdrowie ludzkie. Dlatego, aby zachować zasadę tzw. złotej godziny, tak ważne jest doinwestowanie Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Fundusze Europejskie wspierają rozwój ratownictwa medycznego w Polsce. Dzięki unijnej pomocy prawie miliard złotych przeznaczono na zapewnienie pacjentom możliwości dotarcia do szpitala maksymalnie w 60 minut od momentu wezwania pomocy. Aby było to możliwe, konieczne było wypełnienie „białych plam" na mapie Polski – miejsc, w których dostęp do szpitalnego oddziału ratunkowego był znacznie utrudniony.

Ideą inwestycji służących rozwojowi ratownictwa medycznego było zapewnienie wszystkim mieszkańcom kraju jednakowych szans uzyskania niezbędnej pomocy medycznej, niezależnie od ich miejsca zamieszkania. W tym celu zmodernizowano i doposażono w nowoczesny sprzęt medyczny 242 szpitalne oddziały ratunkowe oraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12444

Wydanie: 12444

Spis treści

Reklama

Zamów abonament