Pozwolą psom ratować
W psie trzeba wypracować odruch spenetrowania terenu, ujawnienia zapachu oraz doprowadzenia do osoby zaginionej nawet w bardzo trudnych warunkach.
Zakaz tresowania psów ratowniczych i specjalistycznych w lasach, w których to one właśnie muszą znajdować i ratować ludzi, to jeden z ciekawszych paradoksów naszego systemu prawnego. Wieloletnia batalia, rozpoczęta przez rzecznika praw obywatelskich, a kontynuowana przez środowiska ratownicze, o „uwolnienie” ustawowe psów ratowniczych od tego zakazu po kilku latach zakończyła się wreszcie sukcesem.
Prezydent RP 9 listopada podpisał zmiany dwóch aktów prawnych: ustawy o lasach oraz ustawy – Kodeks wykroczeń (DzU z 2022 r., poz. 2311). Nowelizacja jest reakcją sejmowej Komisji do spraw Petycji na petycję BKSP-145-IX-178/20 skierowaną do Sejmu RP. Wcześniej, w latach 2016 i 2019, wystąpienia generalne do ministra środowiska kierował Rzecznik Praw Obywatelskich.
Na prośbę Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT w tej sprawie kierowane były interpelacje poselskie. Przyjęte zmiany mają wyłączyć psy ratownicze oraz psy używane przez funkcjonariuszy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny (tzw. psy wykorzystywane do celów specjalnych) z ogólnego zakazu puszczania psów luzem w lasach. Chodzi o umożliwienie udziału tym psom w szkoleniach czy w akcji ratowniczej w lasach....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta