Od potęgi do upadku państwa
Polsko-litewska kultura od XVII do XVIII wieku jest piękna – mówi pisarka Kristina Sabaliauskaite.
Polska premiera ostatniej części pani tetralogii „Silva Rerum” odbyła się w Łazienkach Królewskich. Tam też rozgrywa się fragment powieści. To podobno jedno z pani ulubionych miejsc w Warszawie.
Przyjechałam do Warszawy na staż naukowy w 2001 r. i mam tutaj swoje miejsca i wspomnienia. Chodziłam na wykłady do Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, do Muzeum Narodowego, pamiętam, że przeznaczałam 10 zł dziennie na jedzenie, a resztę oszczędzałam, ponieważ już miałam w planach wyjazd do Londynu.
Mieszkała pani w akademiku przy ulicy Belwederskiej, tuż za płotem Łazienek.
Niektóre przyjaźnie zawarte podczas tamtego pobytu trwają do dziś, a cementowały je spacery po Łazienkach. Potem okazało się, że biografia mojego bohatera związana jest właśnie z pałacem Na Wyspie, bo Franciszek Ksawery Narwojsz brał udział w jednym z obiadów czwartkowych u Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Rzeczpospolita Obojga Narodów XVIII wieku to w pani ujęciu kraj dynamicznie rozwijający się na przekór sytuacji międzynarodowej.
XVIII wiek to czas, kiedy Europą wstrząsają ruchy tektoniczne. Oświecenie zaczyna się jako epoka pełna optymizmu, która w naszym kraju przynosi Konstytucję...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta