Badania kliniczne nabiorą rozpędu
Chcemy, by pacjenci zyskali szerszy dostęp do nowych terapii – mówi Piotr Bromber, wiceminister zdrowia.
Czy Polska stanie się potęgą, jeżeli chodzi o badania kliniczne?
Chcemy zachęcić do prowadzenia badań klinicznych w Polsce, a przez to zwiększyć dostęp do nich dla pacjentów.
Poprzez ustawę o badaniach klinicznych, nad którą pracuje Sejm? Przepisy sprawią, że badań będzie więcej i wyskoczymy ponad poziom średniaka w Europie Centralnej?
Ta ustawa to coś więcej niż nowe przepisy. To rozwiązanie o charakterze prorozwojowym. Zakładamy wzrost zainteresowania naszym rynkiem przez kapitał zagraniczny.
Mamy do czynienia z zupełnie nową przestrzenią formalnoprawną. Łatwiejszą, a zarazem transparentną i bardziej przyjazną dla uczestników rynku, z którymi projekt był konsultowany. Powstawał on w ramach prac zespołu ekspertów, w tym reprezentantów pacjentów. Proponowane rozwiązania zwiększają ochronę pacjentów uczestniczących w badaniach klinicznych.
Czy nie jest to sposób, żeby po cichu badania wyręczały Narodowy Fundusz Zdrowia?
Mówimy o dwóch oddzielnych procesach i nieporównywalnych budżetach.
Głównym celem badania klinicznego jest potwierdzenie bezpieczeństwa stosowania i skuteczności produktu leczniczego. Natomiast NFZ finansuje świadczenia opieki zdrowotnej, określone w koszyku świadczeń gwarantowanych. Jego przyszłoroczny budżet to ok. 160 mld...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta