Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zielone ludziki

21 stycznia 2023 | Plus Minus | Natalia Miller
Według resortu rolnictwa z żywności najwięcej marnuje się w Polsce chleba (na zdjęciu sortownia odpadów w Gdańsku)
autor zdjęcia: Wojciech Stróżyk/REPORTER
źródło: Rzeczpospolita
Według resortu rolnictwa z żywności najwięcej marnuje się w Polsce chleba (na zdjęciu sortownia odpadów w Gdańsku)

Jeżeli ludzkość skolonizuje Marsa, tamtejsze społeczeństwo z powodu ograniczonych zasobów będzie musiało stosować zasadę „żadnych odpadów”. Przybywa osób przekonanych, że i na Ziemi nie mamy innego wyjścia.

Podjęłam się eliminacji nadmiaru rzeczy z mojego życia – Katarzyna Wągrowska wspomina moment, gdy osiem lat temu uświadomiła sobie, jak wiele zbędnych produktów kupuje i posiada. – Zrobiłam czystki w szafach i w mieszkaniu, ale nie wiedziałam, co dalej zrobić z rzeczami, których już nie potrzebuję. Zainteresowałam się ruchem „zero waste”, który był już popularny w Stanach Zjednoczonych. Kieruje nim pięć zasad: „odmawiaj”, „ograniczaj”, „używaj ponownie”, „oddawaj do recyklingu” i „kompostuj” – opowiada w rozmowie z „Plusem Minusem”.

Dziś prowadzi blog „Ograniczam się” i kilka innych przedsięwzięć, ale początek eksperymentu z życiem „bez odpadów” nie był łatwy. Próbowała sprzedać niepotrzebne rzeczy, ale jako pracująca mama zwyczajnie nie miała na to czasu. Pomyślała o miejscu, w którym ludzie mogliby się dzielić niepotrzebnymi przedmiotami. Tak pojawił się pomysł giveboxów (szaf do dzielenia się rzeczami), które powstały we współpracy ze społecznością lokalną w większości dzielnic Poznania. Później założyli „Po-Dzielnie”, czyli rodzaj freeshopu – sklepu, w którym wszystko jest za darmo. Codziennie odwiedza ich około 100 „klientów” i są to zarówno osoby, które przynoszą rzeczy, jak i je zabierają.

– Wczoraj znalazłam fajną zieloną sukienkę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12476

Wydanie: 12476

Zamów abonament