Algorytmy jak papugi
Nadchodzą napędzane przez zaawansowane algorytmy narzędzia, które zrewolucjonizują porozumiewanie się z komputerami. Na razie jednak musimy nauczyć je odróżniania prawdy od fałszu.
Do tej pory komunikowaliśmy się z komputerami za pomocą klawiatury i myszki, teraz będziemy z nimi rozmawiać. Internet pozwalał nam zdobyć informacje, teraz algorytmy będą starały się podawać nam wiedzę. Chyba że akurat postanowią nas perfidnie oszukać – wtedy wcisną nam wyrób wiedzopodobny.
Krokiem milowym w kierunku tej rewolucji jest ChatGPT. Rewolucyjny model języka sztucznej inteligencji, opracowany przez OpenAI, od czasu udostępnienia go do testów pod koniec listopada wywołuje poruszenie nie tylko w świecie technologii. Został zaprojektowany do symulacji ludzkiej rozmowy i rozumienia języka naturalnego z niespotykaną dokładnością. To nowa jakość w dziedzinie sztucznej inteligencji i interakcji człowiek–maszyna. W przeciwieństwie do tradycyjnych chatbotów, które opierają się na z góry określonych odpowiedziach, ChatGPT jest w stanie dostosować się i uczyć na podstawie każdej interakcji, co pozwala na prowadzenie bardziej płynnych i naturalnych rozmów. To coś więcej niż wirtualny asystent.
„Jeśli widzę dalej, to tylko dlatego, że stoję na ramionach olbrzymów” – powiedział kiedyś Isaac Newton. Do końca XX wieku, żeby stanąć na ramionach olbrzymów, trzeba było poświęcić długie dekady na poznanie i przetworzenie wszelkich dzieł związanych z daną specjalizacją. Dostęp do informacji był...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta