Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Algorytmy jak papugi

21 stycznia 2023 | Plus Minus | Bartosz Paszcza
autor zdjęcia: Colin Anderson/Blend Images LLC/Getty Images
źródło: Rzeczpospolita

Nadchodzą napędzane przez zaawansowane algorytmy narzędzia, które zrewolucjonizują porozumiewanie się z komputerami. Na razie jednak musimy nauczyć je odróżniania prawdy od fałszu.

Do tej pory komunikowaliśmy się z komputerami za pomocą klawiatury i myszki, teraz będziemy z nimi rozmawiać. Internet pozwalał nam zdobyć informacje, teraz algorytmy będą starały się podawać nam wiedzę. Chyba że akurat postanowią nas perfidnie oszukać – wtedy wcisną nam wyrób wiedzopodobny.

Krokiem milowym w kierunku tej rewolucji jest ChatGPT. Rewolucyjny model języka sztucznej inteligencji, opracowany przez OpenAI, od czasu udostępnienia go do testów pod koniec listopada wywołuje poruszenie nie tylko w świecie technologii. Został zaprojektowany do symulacji ludzkiej rozmowy i rozumienia języka naturalnego z niespotykaną dokładnością. To nowa jakość w dziedzinie sztucznej inteligencji i interakcji człowiek–maszyna. W przeciwieństwie do tradycyjnych chatbotów, które opierają się na z góry określonych odpowiedziach, ChatGPT jest w stanie dostosować się i uczyć na podstawie każdej interakcji, co pozwala na prowadzenie bardziej płynnych i naturalnych rozmów. To coś więcej niż wirtualny asystent.

„Jeśli widzę dalej, to tylko dlatego, że stoję na ramionach olbrzymów” – powiedział kiedyś Isaac Newton. Do końca XX wieku, żeby stanąć na ramionach olbrzymów, trzeba było poświęcić długie dekady na poznanie i przetworzenie wszelkich dzieł związanych z daną specjalizacją. Dostęp do informacji był...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12476

Wydanie: 12476

Zamów abonament