Każdy wypadek w firmie trzeba przeanalizować
Zaniedbania pracodawcy w rzetelnym ustaleniu przyczyn i okoliczności wypadku przy pracy oraz w sprawnym naprawianiu szkód narażają go na wszczęcie postępowania w sprawie popełnienia wykroczenia, a nawet przestępstwa.
W grudniu ubiegłego roku Główny Urząd Statystyczny podał dane o wypadkach w pracy zgłoszonych od stycznia do września 2022 r. Ze statystyk wynika, że zgłoszono 42 602 osoby poszkodowane, o 2,3 proc. mniej niż w tym samym okresie w 2021 r. Zmniejszyła się też liczba poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących (wskaźnik wypadkowości) z 3,23 do 2,99. Udział poszkodowanych w wypadkach śmiertelnych wyniósł 0,3 proc., a w wypadkach ciężkich 0,5 proc. Najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w województwie śląskim, najniższy zaś w mazowieckim. W podziale według rodzajów działalności gospodarczej największy wskaźnik odnotowano w sekcji górnictwo i wydobywanie, a najniższy w sekcji informacja i komunikacja.
Dominującą grupą wydarzeń powodujących urazy było zderzenie z/uderzenie w nieruchomy obiekt.
Powszechną przyczyną wypadków przy pracy okazuje się czynnik ludzki, w ramach którego można wyróżnić m.in. nieprawidłowe zachowanie się pracownika (przyczyna 60,9 proc. wypadków przy pracy w 2022 r.), lekceważenie zagrożenia, niewłaściwe używanie sprzętu ochronnego lub nieużywanie go wcale. Inną grupą powodów wypadków przy pracy mogą być przyczyny organizacyjne, np. brak właściwego nadzoru ze strony przełożonego/pracodawcy, nieprzestrzeganie przepisów i zasad BHP, brak szkoleń BHP.
Obowiązki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta