Ochrona przed egzekucją i szansa dla dłużnika
W czasie trwania postępowania restrukturyzacyjnego wierzyciele nie mogą wszcząć i prowadzić egzekucji. To skłania dłużników zagrożonych niewypłacalnością do rozpoczęcia procesu restrukturyzacji.
Celem postępowań restrukturyzacyjnych jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika poprzez umożliwienie mu restrukturyzacji polegającej na zawarciu z wierzycielami układu (porozumienia dotyczącego spłaty zobowiązań). Wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego uposaża dłużnika w szeroki wachlarz procedur oddłużeniowo-naprawczych, przy jednoczesnym zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli.
Bezpieczny majątek
Dłużnik, dzięki ochronie, jaką otrzymuje wraz z zainicjowaniem postępowania restrukturyzacyjnego, może się skupić na wypracowaniu porozumienia z wierzycielami bez obawy o majątek, który w drodze postępowań egzekucyjnych podlegałby sukcesywnemu uszczupleniu.
Ustawa przewiduje możliwość zawarcia układu z wierzycielami w drodze czterech postępowań restrukturyzacyjnych: postępowania o zatwierdzenie układu, przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego oraz postępowania sanacyjnego.
Przedmiotowe postępowania różnią się od siebie m.in. stopniem sformalizowania, czasem trwania, procedurami restrukturyzacji majątku dłużnika, sposobem zarządzania przedsiębiorstwa, a także zakresem ochrony przeciwegzekucyjnej. Co do zasady, im lepsza jest sytuacja przedsiębiorstwa oraz kontakt dłużnika z wierzycielami, tym korzystniej będzie zainicjować mniej restrykcyjne postępowanie restrukturyzacyjne.
Niestety dłużnicy zazwyczaj przeciągają wdrożenie procesu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta