Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tropem dinozaurów spod Radomia

09 marca 2023 | Nauka | ROZMOWA PRZYGOTOWANA Z PAŃSTWOWYm INSTYTUTem GEOLOGICZNYm-PAŃSTWOWYm INSTYTUTem BADAWCZYm
W blokach piaskowca utrwaliły się naturalne odlewy tropów
autor zdjęcia: PIG-PIB
źródło: Rzeczpospolita
W blokach piaskowca utrwaliły się naturalne odlewy tropów

Pod koniec 2021 r. media obiegły informacje o odkryciu w Borkowicach koło Przysuchy doskonale zachowanych śladów prehistorycznych zwierząt. Jaki jest stan badań nad znaleziskiem i plany na przyszłość, opowiedzieli „Rz” dr Piotr Dziadzio, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, oraz dr hab. Piotr Szrek z Państwowego Instytutu Geologicznego.

Jak to się dzieje, że najciekawsze odkrycia ostatnich lat w dużej mierze przypadły Państwowemu Instytutowi Geologicznemu?

Piotr Szrek: Państwowy Instytut Geologiczny prowadzi szeroko zakrojone badania w terenie. Są one finansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a przeprowadzane na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Praca doświadczonych naukowców – geologów i paleontologów – gwarantuje, że niewiele nam umyka nowych zjawisk i okazji do obserwacji. Odkrycie stanowiska dinozaurów w Borkowicach koło Przysuchy było efektem bardzo różnych czynników, które zgrały się idealnie w czasie i przestrzeni. Pod względem geologicznym rejon ten jest północno-zachodnim obrzeżeniem Gór Świętokrzyskich. Borkowice leżą więc na terenie województwa mazowieckiego, ale historycznie i geologicznie bliżej im do regionu świętokrzyskiego, który ponownie stał się przedmiotem naszych analiz i weryfikacji danych geologicznych, również pod kątem surowcowym.

Przypomnijmy – jak doszło do samego odkrycia?

P.Sz.: W lipcu 2021 roku dwóch kolegów z instytutu – prof. Grzegorz Pieńkowski i dr Grzegorz Niedźwiedzki – inwentaryzowało stanowiska z tropami dinozaurów, które były już znane w regionie świętokrzyskim. Podczas prac, żeby zobaczyć, czy pojawiły się nowe obszary...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12516

Wydanie: 12516

Spis treści

Reklama

Moje pieniądze

Zamów abonament