Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

PPK: wpłata także za byłego pracownika

09 marca 2023 | Kadry i Płace | Anna Puszkarska

Gdy pracodawca wypłaca wynagrodzenie po ustaniu zatrudnienia uczestnikowi PPK, powinien odprowadzić od niego wpłaty do programu. Chyba że otrzyma deklarację o rezygnacji.

∑ Trzy pracownice złożyły nam deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK w 2021 r., jeszcze przed zawarciem w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK. Pierwsza, która ukończyła 55 lat, przebywa do końca marca na zwolnieniu lekarskim. Druga, w wieku 30 lat, przez cały marzec 2023 r. korzysta z urlopu bezpłatnego. Umowę o pracę z trzecią pracownicą, która ma 40 lat, rozwiązaliśmy za porozumieniem stron z końcem lutego 2023 r., ale w marcu br. wypłacimy jej jeszcze wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. Dla której z tych kobiet i w jakim terminie mamy obowiązek zawrzeć umowę o prowadzenie PPK w związku z tzw. ponownym autozapisem? – pyta czytelniczka.

Umowę o prowadzenie PPK w imieniu pracownicy, która ukończyła 55 lat, pracodawca ma obowiązek zawrzeć wyłącznie na jej wniosek o zawarcie tej umowy. Pracownica może go złożyć zarówno w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim, jak i po powrocie do pracy. Jeśli to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12516

Wydanie: 12516

Spis treści

Reklama

Moje pieniądze

Zamów abonament