Nie trzeba spełniać wszystkich życzeń organizacji związkowej
Uregulowanie zasad korzystania z pomieszczeń i sprzętu pracodawcy oraz dodatkowych kwestii, które nie wynikają z przepisów, może ochronić pracodawcę przed potencjalnym zarzutem utrudniania prowadzenia działalności związkowej.
Wielu pracodawców, u których funkcjonują organizacje związkowe, nie ma wiedzy odnośnie tego, jakie rzeczywiście obowiązki na nich ciążą względem tych organizacji oraz jakie żądania faktycznie muszą spełnić. W praktyce niejednokrotnie organizacje związkowe chcą korzystać z ustawowego prawa prowadzenia działalności związkowej na terenie zakładu pracy danego pracodawcy. W tym miejscu powstaje pytanie, jakie dokładnie warunki lokalowe i techniczne pracodawca powinien zapewnić związkowcom?
Warunki udostępniania
Ta kwestia została bardzo wąsko uregulowana w przepisach – jedyne postanowienia w tym zakresie zawiera art. 33 ust. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 854 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem pracodawca ma obowiązek udostępnienia organizacji związkowej pomieszczenia oraz urządzeń technicznych niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej. Warunki takiego udostępnienia muszą zostać określone przez strony w układzie zbiorowym pracy lub umowie cywilnoprawnej. Pozostałe polskie regulacje odnoszące się do możliwości prowadzenia działalności związkowej na terenie zakładu pracy są bardzo ogólnikowe i sprowadzają się do tego, że pracodawca nie może utrudniać prowadzenia działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta