Dywidenda czy wynagrodzenie
W sektorach, gdzie przepisy ograniczają zasady wynagradzania, podobne ograniczenia mogą obejmować również dywidendy wypłacane kluczowym pracownikom.
Zasady wypłacania dywidend kluczowym pracownikom mogą podlegać ocenie z perspektywy przestrzegania przez pracodawcę zasad prowadzenia ostrożnej polityki wynagradzania. Taki wniosek płynie z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 1 sierpnia 2022 r. (C‑352/20).
Krajobraz prawny
Zanim przejdziemy do opisu realiów sprawy i rozstrzygnięcia Trybunału, warto zrozumieć podstawowe zasady dotyczące ograniczania swobody w kształtowaniu wynagrodzeń w niektórych sektorach. I odrobinę cofnąć się w czasie.
Kryzys finansowy pierwszej dekady XXI wieku spowodował powszechne przekonanie, że osoby odpowiedzialne za jego wywołanie nie powinny z tego powodu czerpać korzyści. Głośne w tamtym czasie były sprawy, gdy jeden czy drugi finansista mieli tak skonstruowane umowne kryteria premiowe, że otrzymywali ogromne premie. Nie zmieniał tego fakt, że zatrudniająca ich instytucja finansowa notowała ogromne straty albo wymagała ratowania przez państwo. Stąd powstał pomysł, by w niektórych sektorach ustanowić specjalne regulacje, które ograniczają tego typu premie. A przede wszystkim wymuszą taką politykę wynagradzania, która będzie sprawiać, że decydenci poszczególnych instytucji finansowych (np. banków) nie będą nagradzani za prowadzenie nieostrożnej polityki rynkowej, która mogłaby wywołać kolejny kryzys finansowy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta