Za wspólnie pilnowane mienie wspólna odpowiedzialność
Odmowa podpisania umowy o współodpowiedzialności za powierzone mienie może uzasadniać zwolnienie z pracy. Pracownik musi mieć jednak faktyczny dostęp do tego mienia i realną możliwość pilnowania go.
Odpowiedzialność materialna pracowników za szkody wyrządzone pracodawcy wielu kojarzy się głównie z limitem wynoszącym trzykrotność pensji pracownika. Jest to jednak tylko podstawowa zasada, od której są wyjątki. Jeden z nich to powierzenie pracownikowi mienia z obowiązkiem zwrotu lub wyliczenia się, a drugi – podobny – odnosi się do powierzenia mienia jednocześnie kilku pracownikom.
Skuteczne powierzenie
Obecnie bardzo rzadko można spotkać praktykę powierzenia mienia jednocześnie więcej niż jednemu pracownikowi, co zresztą ma swoje powody, o których mowa w dalszej części tekstu. Przechodząc jednak do sedna, należy wskazać, że w odróżnieniu od indywidualnego powierzenia mienia, powierzenie go jednocześnie kilku pracownikom wymaga zawarcia przez nich wszystkich pisemnej umowy z pracodawcą. Na jej podstawie określona liczba pracowników przyjmuje na siebie odpowiedzialność za zinwentaryzowane na potrzeby tej umowy mienie pracodawcy, zobowiązując się sprawować nad nim pieczę.
Nie tylko w teorii
Aby więc można było mówić o odpowiedzialności pracowników, muszą mieć oni faktyczny dostęp do tego mienia i realną możliwość pilnowania go. Dotyczy to także strzeżenia mienia nie tylko przed osobami trzecimi (np. klientami pracodawcy, dostawcami itp.), ale również przed innymi pracownikami.
Pracownicy mają ponadto prawo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta