Powiew optymizmu z rynków żywności. Czy stanieją warzywa
Mocno tanieją rośliny oleiste, ale w dół idą też ceny zbóż. Jeśli potanieją w efekcie pasze, to także mięso i mleko. Poprawia się sytuacja na rynku warzyw.
Sytuację na światowych rynkach żywności śledzi Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Po wybuchu wojny w Ukrainie w marcu zeszłego roku wyznaczany przez nią indeks światowych cen żywności sięgnął 159,7 pkt. Wykonał gigantyczny skok aż o ponad 18 pkt, czyli o blisko 13 proc., w porównaniu z lutym. Znalazł się tym samym na najwyższym poziomie w historii notowań, czyli od 1990 r. Od tego czasu jednak ceny żywności spadają.
Jak tanieje żywność
FAO podała właśnie, że w lutym jej indeks cen żywności spadł po raz 11. z rzędu do poziomu 129,8 pkt. Był niższy niż w styczniu o 0,6 proc. Od szczytów z marca zeszłego roku indeks oddalił się już o 29,9 pkt, czyli 18,7 proc. Do spadku indeksu w lutym 2023 r. w największym stopniu przyczyniły się solidne obniżki cen olejów roślinnych i nabiału, a także nieznacznie taniejące zboża i mięso. Wzrosły ceny cukru.
– Bieżący poziom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta