Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas? Część 44: Bazy danych, które wyparły dBASE

07 kwietnia 2023 | Rzecz o historii | Ryszard Tadeusiewicz

Programy dBASE oraz FoxPro służyły do tego, aby tworzyć bazę danych na podstawie gotowych elementów zawartych w tych programach. Natomiast Clipper był w istocie językiem programowania, w którym użytkownik mógł sam opisać swoją bazę danych, choć wymagało to sporej wiedzy.

Program dBASE był pierwszym programem pozwalającym na tworzenie baz danych na mikrokomputerach klasy IBM PC. Program ten przez siedem lat dominował na rynku i praktycznie nie miał rywali. Potem jednak uległ konkurencji – i o tych konkurencyjnych programach chcę teraz opowiedzieć.

Klon dBASE – program FoxPro

Jeszcze w okresie, kiedy na rynku oprogramowania baz danych niepodzielnie panował dBASE, zaczęły pojawiać się programy wzorowane na dBASE, ale sprzedawane przez inne firmy pod inną nazwą. Jako pierwsza odważyła się na to Fox Software działająca w mieście Perrysburg (stan Ohio). Firma ta działała na zasadzie koleżeńskiej współpracy grupy uzdolnionych programistów, w której wyróżniali się Eric Christensen i Bill Ferguson. Wszystkim rządziła Janet Walker, która nie była programistką, ale potrafiła narzucić skuteczne zasady współpracy tej grupie entuzjastów.

W 1985 r. firma Fox Software wypuściła na rynek program FoxBase, który początkowo pracował pod systemem MS DOS, a potem (od 1997 r.) także na Macintosha, i który po przeróbkach został szeroko rozpropagowany pod nazwą FoxPro. Firma Fox mogła trochę pójść na skróty, od razu przygotowując swój produkt do obsługi komputerów 16-bitowych. W poprzednim felietonie, opisując historię programu dBASE, pisałem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12541

Wydanie: 12541

Spis treści
Zamów abonament