Czy można zlikwidować zadłużoną spółkę z o.o.?
Dozwolone jest wykreślenie spółki z Krajowego Rejestru Sądowego, bez wcześniejszego zaspokojenia jej wierzycieli. Nie oznacza to jednak, że ich roszczenia wygasają.
W toku likwidacji spółki z o.o. likwidatorzy mogą stwierdzić, iż majątek spółki nie wystarcza na spłatę jej zobowiązań albo ich odpowiednie zabezpieczenie. Słusznie rodzi to wątpliwości, czy możliwe jest wówczas w ogóle formalne zakończenie procesu likwidacji i wykreślenie spółki z Krajowego Rejestru Sądowego.
Modelowy proces spłaty długów
Zasadniczo, w przypadku gdy likwidowana spółka z o.o. ma długi, to w toku przeprowadzanych czynności likwidacyjnych powinny one zostać spłacone. Wypełnienie zobowiązań – zarówno prywatnoprawnych jak i publicznoprawnych – stanowi bowiem jedną z fundamentalnych czynności likwidacyjnych i jest zarazem jednym z obowiązków likwidatorów. Pozostałe czynności likwidacyjne to: zakończenie bieżących interesów spółki, ściągnięcie wierzytelności i upłynnienie majątku spółki.
Od daty ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym otwarcia likwidacji spółki z o.o. wierzyciele mają 3 miesiące na zgłaszanie swoich wierzytelności wobec spółki. Przekroczenie 3-miesięcznego terminu nie zamyka jednak jeszcze możliwości ich odzyskania z majątku likwidowanej spółki. Wierzyciele, którzy nie zgłosili swoich roszczeń we właściwym terminie bądź nie byli spółce znani, mogą bowiem żądać zaspokojenia swoich należności z majątku spółki jeszcze niepodzielonego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta