Zabezpieczenia transakcyjne na rynku PRS
Inwestorzy na polskim rynku najmu instytucjonalnego, z powodu zmieniającej się sytuacji gospodarczej, korygują zasady współpracy z deweloperami. Rezygnują z etapowego finansowania inwestycji, lepiej zabezpieczają swoje prawa w umowie przedwstępnej.
W dobie wyzwań, przed jakimi stoi polski rynek mieszkaniowy, związanych z podwyżkami stóp procentowych, obniżoną zdolnością kredytową nabywców mieszkań w wyniku ww. podwyżek i nowelizacji Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego, oraz utrzymującymi się wysokimi cenami mieszkań, na znaczeniu zyskuje sektor najmu. W poprzednim roku, zarówno w wyniku wyżej opisanych czynników, jak i wskutek wybuchu wojny w Ukrainie i związanego z nią napływu uchodźców, dostępność mieszkań na wynajem znacząco spadła, a stawki czynszu wzrosły. Potencjalną szansą dla dalszego rozwoju i stabilizacji tego rynku jest rynek najmu instytucjonalnego (PRS, Private Rented Sector), w ramach którego podmioty profesjonalne oferują portfele mieszkań na wynajem w atrakcyjnych lokalizacjach, coraz częściej wraz z szeregiem usług towarzyszących. Eksperci zwracają uwagę, że długofalowo, rozwój tego sektora zapewni szansę na zmniejszenie luki mieszkaniowej oraz na podniesienie standardu mieszkań oferowanych na wynajem. Należy pamiętać, że po dwóch latach intensywnej rozbudowy portfeli, rynek PRS wciąż stanowi około 1 proc. polskiego rynku najmu. Do jego rozwoju na przestrzeni ostatnich lat przyczyniły się głównie transakcje oparte o model forward w ramach którego deweloper oraz inwestor umawiają się na wybudowanie inwestycji PRS, którą deweloper w określonym momencie sprzeda inwestorowi w zamian za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta