Terminowa spłata rat wyklucza zabezpieczenie hipoteką
Płatnika składek, który zawarł z ZUS umowę o rozłożenie zaległości na raty, nie uznaje się za dłużnika. Tym samym nie ma podstaw, by zabezpieczyć to zobowiązanie ustanowieniem hipoteki na jego nieruchomości.
∑ Na początku roku zawarłem z ZUS umowę ratalną na spłatę zaległych składek z mojej działalności gospodarczej. Nie mam żadnych opóźnień w spłacie. Mimo to ZUS wydał decyzję w sprawie zadłużenia. Uzyskałem w ZUS informację, że zawarcie układu nie blokuje wydania decyzji w celu ustanowienia hipoteki na nieruchomości. Czy to założenie jest słuszne?– pyta czytelnik.
Nie. Istnieją podstawy do złożenia odwołania od decyzji ZUS do sądu. Realizowanie umowy ratalnej spłaty składek wyklucza bowiem wydanie decyzji w sprawie zadłużenia składkowego m.in. w celu dokonania wpisu hipotecznego na nieruchomości dłużnika.
Umowa z ZUS
Aspekt umowy ratalnej reguluje art. 29 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 1009 ze zm.). Przewiduje on m.in., że na wniosek dłużnika ZUS może rozłożyć należność na raty ze względów gospodarczych lub innych ważnych przyczyn, uwzględniając możliwości płatnicze dłużnika oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych. Rozłożenie należności na raty następuje w formie umowy. Od składek, które objęto umową, nie nalicza się odsetek za zwłokę począwszy od następnego dnia po dniu wpływu wniosku o udzielenie tej ulgi.
Jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta