Silniejsza ochrona umów terminowych i uprawnień rodzicielskich
Od 26 kwietnia 2023 r. pracodawca będzie musiał uzasadniać wypowiedzenie umowy na czas określony. Rodzice zyskają zaś prawo do dłuższych urlopów i będą dłużej chronieni przed zwolnieniem.
4 kwietnia br. w Dzienniku Ustaw pod poz. 641 opublikowano szeroko komentowaną nowelizację Kodeksu pracy – ustawę z 9 marca 2023 r. o zmianie Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw.
Celem nowelizacji jest wdrożenie do polskiego porządku prawnego dwóch unijnych dyrektyw:
∑ 2019/1158 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE (tzw. dyrektywa work-life balance) oraz
∑ 2019/1152 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej.
Zapowiadanym celem dyrektyw, jako narzędzi europejskiej polityki społecznej, było wsparcie pracowników w próbie pogodzenia życia zawodowego i osobistego (zwłaszcza pracowników rodziców i opiekunów) oraz zapewnienie im większego komfortu życia i pracy. Chociaż termin na ich implementację przez państwa członkowskie upłynął już w sierpniu 2022 r., nowelizacja wdrażająca dyrektywę w polskim porządku prawnym wejdzie w życie dopiero 26 kwietnia 2023 r.
Wbrew zapowiadanym celom czy samej nazwie dyrektywy, zakres rozwiązań, które miały poprawić jakość życia pracowników czy przywrócić równowagę między ich życiem zawodowym, jest relatywnie niewielki. Nowelizacja wprowadza nieprzenoszalny urlop rodzicielski (ale bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta