Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pozostawiony sam sobie

13 kwietnia 2023 | Opinie | Drew Hinshaw Joe Parkinson Brett Forrest
autor zdjęcia: Dimitar DILKOFF / AFP
źródło: Rzeczpospolita

Bezprawnie aresztowany dziennikarz „Wall Street Journal” Evan Gershkovich jest przetrzymywany w cieszącym się złą sławą rosyjskim więzieniu Lefortowo.

Byli więźniowie w Lefortowie, ich prawnicy i rodziny opisują ascetyczny budynek zaprojektowany z premedytacją tak, aby więźniowie czuli się w nim zapomniani przez cały świat. Przesłuchania zaczynają się od metalicznego dźwięku. Strażnicy patrolujący setki cel w rozległym ośrodku na obrzeżach Moskwy pobrzękują kluczami, aby zasygnalizować, że więzień jest eskortowany z celi do pokoju przesłuchań. Inni pstrykają palcami na korytarzach, gdzie cały czas słychać buczenie jarzeniówek, ostrzegając, że w zasięgu wzroku nie powinno być żadnych innych więźniów i jak najmniej personelu.

Cele przesłuchań są w większości puste, z wyjątkiem drewnianego stołu, kilku krzeseł, szarego sejfu i kalendarza ściennego FSB. Okno wychodzi na pusty dziedziniec. – Nigdy nikogo nie widać, jesteś zupełnie sam – mówi Andriej Sołdatow, analityk ds. bezpieczeństwa i dziennikarz, który był kilkakrotnie przesłuchiwany w Lefortowie, zanim wyemigrował do Londynu. – Nie słychać żadnych dźwięków, nic… To naprawdę może doprowadzić człowieka do szału.

Zarzuty są niedorzeczne

Evan Gershkovich, reporter „Wall Street Journal”, trafił do Lefortowa, w którym w przeszłości przetrzymywano znanych więźniów, w tym radzieckiego pisarza Aleksandra Sołżenicyna oraz kilku organizatorów zamachu stanu z 1991 r. 31-latek jest pierwszym zagranicznym dziennikarzem oskarżonym przez Rosję o szpiegostwo od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12545

Wydanie: 12545

Spis treści
Zamów abonament