Kadrowe braki uzupełni freelancer
Outsourcing jednorazowej usługi może się opierać na umowie o dzieło. Podstawą regularnej współpracy powinno być zlecenie. Wybór umowy determinuje obowiązki wobec ZUS i fiskusa.
Z roku na rok rośnie liczba firm korzystających z usług freelancerów. Jak podaje raport Useme, wśród nich dominującą grupą są jednoosobowe działalności gospodarcze oraz firmy zatrudniające do 10 pracowników (ponad 42 proc.), a także małe i średnie przedsiębiorstwa (ok. 36 proc.). Dla wielu przedsiębiorców, którzy wcześniej nie współpracowali z freelancerami, może wydawać się to skomplikowane i problematyczne. Jednak wystarczy zadbać o kilka kwestii, a bez wątpienia nasz biznes doświadczy wielu korzyści – nie tylko finansowych – płynących z korzystania z usług wolnych strzelców.
Z perspektywy przedsiębiorcy nawiązanie współpracy z niezależnym specjalistą jest o tyle wygodne, że z usług freelancera możemy skorzystać jednorazowo lub podejmować z nim współpracę wyłącznie przy wybranych projektach. Poza tym outsourcing to dobry sposób na optymalizację kosztów w firmie oraz regularną współpracę w przypadku, gdy nie mamy możliwości finansowych na zatrudnienie pracownika na stałe.
Jak wynika z raportu Useme, blisko połowa freelancerów w Polsce nie prowadzi własnej działalności gospodarczej, dlatego przed nawiązaniem współpracy z niezależnym specjalistą warto mieć na uwadze kilka kwestii formalnych.
Umowa o dzieło…
Bez wątpienia współpraca z freelancerem na zasadzie B2B jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta