Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Upadłość pracodawcy zwalnia go z wpłat na PPK

13 kwietnia 2023 | Kadry i Płace | Anna Puszkarska

Pracodawca nie może obniżyć swojej wpłaty podstawowej za uczestnika pracowniczego planu kapitałowego. W przepisach wymieniono jednak sytuacje, gdy w ogóle jej nie finansuje.

Wpłata podstawowa do PPK finansowana przez pracodawcę wynosi 1,5 proc. wynagrodzenia uczestnika PPK. Pracodawca nie może sam zdecydować o niefinansowaniu wpłaty podstawowej ani o obniżeniu jej wysokości.

Niefinansowanie przez pracodawcę wpłat do PPK może być skutkiem złożenia przez uczestnika PPK deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.

Przykład

Uczestnik PPK 28 marca złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Pierwsze wynagrodzenie po złożeniu przez niego tej deklaracji zostało wypłacone 30 marca. Już od tego wynagrodzenia pracodawca nie obliczył finansowanych przez siebie wpłat do PPK oraz nie obliczył i nie pobrał wpłat finansowanych przez uczestnika.

Trudności ekonomiczne

Pracodawca nie finansuje ani wpłaty podstawowej, ani wpłaty dodatkowej do PPK w następujących sytuacjach:

∑ w okresie przestoju ekonomicznego, o którym mowa w art. 2 pkt 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12545

Wydanie: 12545

Spis treści
Zamów abonament