Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zmiany w kodeksie pracy nie dla wszystkich pracowników systemu oświaty

13 kwietnia 2023 | Kadry i Płace | Andrzej Sosnowski

Na elastyczną organizację pracy w szkole nie mogą liczyć pracownicy, których zadania uniemożliwiają wykonywanie pracy zdalnej, np. sprzątaczka czy konserwator. Podobnie jest z nauczycielami, pedagogami czy psychologami.

Powszechnie uważa się, że w szkole pracują tylko nauczyciele, a podstawą prawną dla wszelkich czynności wobec pracowników systemu oświaty z zakresu prawa pracy jest ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 1762 ze zm.). To prawda, że Karta Nauczyciela zawiera m.in. artykuły normujące zasady nawiązania, zmiany i rozwiązania stosunku pracy (rozdz. 4), jak i przepisy określające warunki pracy i wynagrodzenie (rozdz. 5). To prawda, że jest tzw. pragmatyką zawodową i ma pierwszeństwo przed kodeksem pracy w  zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy nieuregulowanych przepisami tej ustawy (art. 91c ust. 1 KN). Trzeba jednak pamiętać, że szkoła to nie tylko nauczyciele. To także pracownicy administracji i  obsługi oświaty zatrudnieni na podstawie ustawy z  21 l istopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 530). Co więcej, w stosunku do pracowników zatrudnionych w placówkach niepublicznych przede wszystkim stosuje się przepisy kodeksu pracy, a tylko – w zależności od wymiaru zatrudniania danego pedagoga – wybrane artykuły Karty Nauczyciela. Dlatego też ostatnia nowelizacja kodeksu pracy jest istotna również dla pracowników systemu oświaty.

Dwie nowelizacje

Zmiany w przepisach prawa pracy, jakie zaczną obowiązywać od 7 kwietnia br. (po dwumiesięcznym vacatio legis), są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12545

Wydanie: 12545

Spis treści
Zamów abonament