Kontrola trzeźwości: błędne odsunięcie od pracy nie pozbawi pensji
W razie niedopuszczenia pracownika do pracy wskutek błędnej oceny jego gotowości do pracy pracodawca będzie musiał mu wypłacić wynagrodzenie za okres nieświadczenia obowiązków.
∑ W związku z możliwością prowadzenia kontroli trzeźwości mam kilka pytań. Czy w razie niedopuszczenia pracownika do pracy wskutek pomyłki wynikającej z błędnego założenia, że jest pijany, będę musiał zapłacić mu wynagrodzenie za czas, kiedy nie pracował? Czy będę musiał to uwzględnić na karcie ewidencji czasu pracy? Czy należy wtedy wpisać nieobecność usprawiedliwioną, czy tylko godziny pracy? Czy powinienem włożyć do akt informację o badaniu pracownika, które wykazało brak spożycia alkoholu? – pyta czytelnik.
Art. 221d § 8 kodeksu pracy gwarantuje pracownikowi niedopuszczonemu do pracy, w którego organizmie nie wykryto obecności alkoholu wskazującej na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości, uznanie okresu tego niedopuszczenia do pracy za okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy, za który zatrudniony zachowuje prawo do wynagrodzenia. Taka sama zasada obowiązuje wobec pracownika niedopuszczonego do pracy, w którego organizmie nie wykryto środków działających podobnie do alkoholu.
Brak gotowości do pracy
W razie gdy w organizmie pracownika niedopuszczonego do pracy zostanie wykryty alkohol (stwierdzony stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości) lub środek działający podobnie do alkoholu, wynagrodzenie za pracę nie będzie mu przysługiwało (chyba że pracodawca zadecyduje inaczej). Pracownik nie będzie bowiem pozostawał w gotowości do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta