Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Drożyzna: winni politycy, a nie firmy

13 kwietnia 2023 | Pierwsza strona | Piotr Mazurkiewicz

Niemal jedna czwarta Polaków obwinia polityków za galopujące ceny. Wskazujemy ich w tym kontekście znacznie częściej niż producentów żywności czy właścicieli sklepów.

Takie wyniki przynosi badanie platformy ePsycholodzy.pl i UCE Research, które „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza. Według niego ponad 24 proc. badanych podczas zakupów „złości się” na polityków, a ponad 11 proc. wręcz ich „obraża”.

– Podwyżki cen prowadzą do wzrostu kosztów życia. Dla osób z mniejszymi dochodami to może oznaczać spore trudności – mówi Michał Pajdak, współautor badania z platformy ePsycholodzy.pl.

Negatywne emocje w związku z obecną sytuacją i rosnącymi cenami odczuwa ponad 80 proc. konsumentów. Mimo to tylko po kilka procent z nich wini sklepy czy producentów żywności. – Konsumenci za wzrost cen obwiniają jeszcze czynniki zewnętrzne, a nie firmy – mówi Marcin Awdziej, ekspert z Akademii Leona Koźmińskiego. – Nie oznacza to, że nie ulegnie to zmianie i firmy nie muszą podejmować w tej sytuacji działań, zwłaszcza że w mediach pojawiają się coraz częściej doniesienia o tym, że wykorzystują one sytuację do nieuzasadnionego podnoszenia cen – dodaje Awdziej.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12545

Wydanie: 12545

Spis treści
Zamów abonament