Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Reset z Rosją nie mógł się udać

10 czerwca 2023 | Plus Minus | Jędrzej Bielecki
Genewa, 2009 rok. Hillary Clinton i Siergiej Ławrow symbolicznie otwierają nowy etap w relacjach USA i Rosji. Amerykanie wiązali z tym resetem wielkie nadzieje, ale srodze się zawiedli
autor zdjęcia: POOL New/Reuters/Forum
źródło: Rzeczpospolita
Genewa, 2009 rok. Hillary Clinton i Siergiej Ławrow symbolicznie otwierają nowy etap w relacjach USA i Rosji. Amerykanie wiązali z tym resetem wielkie nadzieje, ale srodze się zawiedli

Donald Tusk z Władimirem Putinem na sopockim molo we wrześniu 2009 r. to dziś często emitowany obrazek w rządowych mediach. Ale polski premier był wtedy bardziej sceptyczny wobec Kremla niż Barack Obama i niemal cała wolna Europa. A inicjując równocześnie Partnerstwo Wschodnie, próbował wyrwać Ukrainę spod wpływów Moskwy.

Na to było za późno. O wiele lat za późno. W marcu 2009 r. w Genewie amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton i szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow wspólnie nacisnęli wielki czerwony guzik, który miał symbolizować nowy start relacji między Waszyngtonem i Moskwą. Świat zapamiętał błąd, jaki wtedy zrobili amerykańscy tłumacze: zamiast „perezagruzka” (reset) na urządzeniu przypominającym alarm w zakładach przemysłowych napisali „peregruzka” (przeciążenie). Ale Clinton i Ławrow obrócili wszystko w żart. Na zdjęciach widać, jak śmieją się do rozpuku.

Bo też wydawało się, że to otwarcie nowego rozdziału między wrogami z czasów zimnej wojny. Już latem 2009 r. Kreml zgodził się, aby amerykańskie samoloty zaopatrujące wojska alianckie w Afganistanie przelatywały nad Rosją. 17 września tegoż roku prezydent Barack Obama ogłosił z kolei, że rezygnuje z planu budowy elementów tarczy antyrakietowej w Polsce. Dwa tygodnie wcześniej, 1 września, na obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej do Gdańska przyleciał Władimir Putin, wówczas w roli premiera. Spotkał się na sopockim molo z szefem polskiego rządu Donaldem Tuskiem. Po raz pierwszy od lat wydawało się, że poprawne relacje między Polską i Rosją są możliwe.

Ukoronowaniem tej odwilży miał być oficjalnie szczyt Obamy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12592

Wydanie: 12592

Zamów abonament