Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lek na bolączki systemu wymiaru sprawiedliwości

13 czerwca 2023 | Rzecz o prawie | Łukasz Wydra

Wysoka jakość standardów i orzecznictwa arbitrażowego musi iść w parze z edukacją prawników negocjujących kontrakty.

Systemowych problemów wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych (m.in. niepewność co do zmieniającego się prawa, nadmierny formalizm, długi czas rozpoznawania spraw, zróżnicowana jakość orzecznictwa, wątpliwości co do obsady składów sędziowskich i statusu sędziów) dopełniła uchwała SN z 26 kwietnia 2023 r. (sygn. III PZP 6/22), mająca moc zasady prawnej. Sąd Najwyższy uznał, że rozpoznanie sprawy przez sąd drugiej instancji w składzie jednoosobowym, ukształtowanym na podstawie tzw. ustawy covidowej ogranicza prawo strony do sprawiedliwego rozpoznania sprawy, co prowadzi do nieważności postępowania.

Nie wchodząc w tym miejscu w polemikę z krytycznymi wypowiedziami na temat skutków podjętej uchwały (vide: T. Pietryga, „Slogany nie zastąpią sprawiedliwości”, „Rzeczpospolita ” z 5 maja 2023 r.), należy uznać, że uchwała komplikuje i tak złożoną sytuację sądów państwowych w sprawach cywilnych. Kontrowersje prawne i polityczne co do obsady stanowisk sędziowskich, czas trwania postępowań sądowych, postępujący formalizm postępowania sądowego (m.in. proponowana nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego z 9 marca 2023...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12594

Wydanie: 12594

Spis treści
Zamów abonament