Fotowoltaika wyrośnie na polach
Lokalizacja instalacji agrowoltaicznych nie prowadzi do wyłączenia gruntów z produkcji rolnej.
Ubiegły rok był rekordowy dla rozwoju energetyki słonecznej na polskim rynku. Wielkość mocy zainstalowanej w fotowoltaice wzrosła o ponad 60 proc. w stosunku do roku wcześniejszego, przekraczając 12,4 GW. Z tego większość, bo ponad 9,3 GW, przypada na segment prosumentów, których liczba przekroczyła już 1,2 mln. Polska po raz kolejny uplasowała się też na drugim miejscu w Europie pod względem przyrostu nowych mocy PV. Obserwujemy kolejne rekordy generacji energii słonecznej. Jednak, chociaż brzmi to wszystko bardzo optymistycznie, patrząc obiektywnie, nadal jesteśmy w tej dziedzinie początkujący, a granica rozwoju, jeśli w ogóle możliwa do wytyczenia, jest daleko, daleko przed nami. Dość powiedzieć, że w 2022 roku instalacje PV odpowiadały za produkcję około 5 proc. całej wygenerowanej energii elektrycznej w krajowym systemie elektroenergetycznym (KSE).
Z prognozy rynku opracowanej przez Corab SA i agencję badawczą PMR wynika, że sektor czekają kolejne zwyżki. Zasadniczo im wyższe będą ceny energii elektrycznej, tym większa dynamika przyrostu skumulowanych mocy fotowoltaicznych w segmencie średnich instalacji biznesowych (50 kWp – 1 MWp) i przemysłowych farm fotowoltaicznych (powyżej 1 MWp). Do 2027 roku te pierwsze mogą osiągnąć do 10,6 GWp, a drugie – do 3,44 GWp i to one będą rosnąć najszybciej. Co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta