Rolnictwo regeneracyjne – przyszłość sektora rolnego
Rolnicy coraz częściej zdają sobie sprawę z konieczności ochrony gleby i bioróżnorodności.
Rolnictwo regeneracyjne to jedno z potencjalnych rozwiązań dla wyzwań stojących obecnie przed sektorem rolnym. Sama idea jest znana od kilku dekad i sprowadza się do przywracania naturalnych ekosystemów, zwiększania różnorodności upraw oraz stosowania praktyk, które poprawiają zdrowie gleby. W naszym kraju jest to coraz częściej poruszany, ale w dalszym ciągu stosunkowo mało znany temat. Jak się jednak okazuje, wielu rolników stosuje w swoich uprawach elementy rolnictwa regeneracyjnego.
Rolnictwo przemysłowe często polega na nadmiernym stosowaniu nawozów sztucznych, co prowadzi do: degradacji gleby, zmniejszenia bioróżnorodności, zanieczyszczenia wody w zbiornikach wodnych położonych w pobliżu gospodarstw intensywnych oraz gorszych warunków do hodowli zwierząt gospodarskich. Wszystko to negatywnie wpływa na środowisko i zasoby naturalne. Coraz więcej rolników zdaje więc sobie sprawę z konieczności ochrony gleby i bioróżnorodności oraz zmiany praktyk rolniczych na bardziej przyjazne dla środowiska.
Odpowiedzią na te potrzeby jest rolnictwo regeneracyjne – koncepcja, która została po raz pierwszy zastosowana około 30 lat temu w USA i Australii. Tamtejsi rolnicy borykali się wówczas z kłopotami związanymi z twardą glebą, co było spowodowane wieloletnią uprawą wyłącznie jednego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta