Jak przekształcić grunty rolne na cele nierolne
Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę przy przekształceniu gruntu, to klasa użytku.
Grunty jako podstawowe i macierzyste nieruchomości od tysiącleci są przedmiotem zabezpieczenia majątku, następnie zabezpieczenia wierzytelności, praw i następnie obrotu, jako że są dziedziczne i zbywalne. Do tego znane wartości, jakich upatrują w nich inwestorzy, to ich realna (namacalna) forma określona co do lokalizacji, powierzchni liczonej w jednostkach miary określonej co do m² (kiedyś ha) oraz możliwości korzystania w zależności od sposobu korzystania umożliwionego zgodnie z przepisami prawa. Najbardziej pożądane przez inwestorów, którzy upatrują dużych zysków, są grunty rolne, które z czasem można przekształcić na inne cele nierolne. Zmiana użytkowania zwykle może generować kilkukrotny wzrost wartości przedmiotu, jakim jest owa nieruchomość. Czy jednak jest to pewne i gwarantowane oraz z czym się to wiąże, postaram się wyjaśnić. Inwestor powinien zdać sobie sprawę z ograniczeń prawnych dotyczących nabycia i posiadania takiej nieruchomości stanowiącej niezabudowaną działkę gruntu oraz zrealizowania na niej inwestycji budowlanych.
Aby zrozumieć temat, należy zajrzeć do źródła:
∑ Zgodnie z art. 2 pkt 1 kodeksu cywilnego przez pojęcie „nieruchomości rolnej” należy rozumieć nieruchomość rolną zgodnie z ustawą z wyłączeniem nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta