Ubezpieczenie GAP jest objęte limitem kosztów
Wyłączenie prawa do rozliczania w kosztach podatkowych wydatków dotyczących samochodów osobowych odnosi się również do składek na ubezpieczenie GAP, jeżeli wartość pojazdu przekracza 150 tys. zł.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 5 maja 2023 r. (II FSK 112/21).
Spółka zajmuje się handlem energią elektryczną, jej wytwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją. Postanowiła umożliwić swoim klientom korzystanie ze swoich samochodów osobowych np. poprzez umowy leasingu lub najmu, a także zaproponować inne usługi z nimi związane. W pierwszej kolejności spółka sama będzie wynajmować czy brać auta w najem, a potem zacznie podpisywać umowy ramowe ze swoimi klientami.
Spółka zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie sposobu rozumienia pojęcia „ubezpieczenie” z art. 16 ust. 1 pkt 49 i 51 ustawy o CIT, a co za tym idzie chciała wiedzieć, czy ubezpieczenie GAP jest objęte którymś z limitów. Sama uznała, że ubezpieczenie GAP, które wykupiła dla aut wynajmowanych i leasingowanych, nie podlega ograniczeniu, o którym mowa w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta