Jak rozliczyć podatek u źródła w strukturach holdingowych
W latach 2019-2022 weszło w życie kilka nowelizacji przepisów o WHT, które wpływają na faktyczne opodatkowanie transgranicznych płatności związanych z odsetkami, należnościami licencyjnymi oraz z krajową i transgraniczną dystrybucją zysków.
Pomimo, że zryczałtowany podatek dochodowy pobierany u źródła (WHT) jest rozliczany rocznie do końca pierwszego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, to płatny jest miesięcznie. W ciągu kilku ostatnich lat ustawodawca kilka razy przeprowadzał nowelizację przepisów o WHT, które mają wpływ na faktyczne opodatkowanie transgranicznych płatności związanych z odsetkami, należnościami licencyjnymi oraz z krajową i transgraniczną dystrybucją zysków. Z tego powodu warto mieć na uwadze specyfikę wybranych zagadnień dotyczących WHT z perspektywy płatnika oraz najnowszą praktykę organów podatkowych w tej kwestii.
Najistotniejsze z wprowadzonych zmian dotyczą wdrożenia mechanizmu poboru WHT z rocznym limitem w kwocie 2 mln zł dla stosowania preferencji wynikających ze zwolnień lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO), zredefiniowania pojęcia rzeczywistego właściciela (ang. beneficial owner) w przepisach krajowych oraz nałożenia obowiązku dochowania przez płatnika WHT należytej staranności. W rezultacie wdrożenia wspomnianych zmian na płatniku WHT spoczywa szczególny obowiązek badania warunków do stosowania preferencji w postaci obniżonych stawek WHT wynikających z UPO oraz zwolnień. W świetle art. 26 ust. 1 in fine ustawy o CIT, przy ocenie dochowania należytej staranności uwzględnia się charakter, skalę działalności prowadzonej przez płatnika oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta