Doprecyzowano zasady korekty VAT w systemie TAX FREE
Sprzedawca będzie mógł skorygować VAT należny od dostawy towarów dla podróżnego, gdy zwrot podatku nastąpił w formie wypłaty gotówkowej po upływie terminu do złożenia deklaracji, w której rozliczona została dana dostawa.
Podróżni spoza Unii Europejskiej mają prawo do otrzymania zwrotu podatku od towarów i usług zapłaconego przy nabyciu towarów (z wyłączeniem paliw silnikowych) w Polsce, które w stanie nienaruszonym zostały przez nich wywiezione w bagażu osobistym poza terytorium Unii Europejskiej. Podróżnym jest osoba fizyczna, która ma stałe miejsce zamieszkania poza UE, przy czym miejsce to ustala się na podstawie paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość takiej osoby.
Zwrot VAT w systemie TAX FREE został uregulowany w art. 126-130 ustawy o VAT. Zwrot dotyczy podmiotów, które nabywają towary okazjonalnie z przeznaczeniem do użytku własnego lub członków swojej rodziny lub z przeznaczeniem na prezenty, przy czym rodzaj i ilość tych towarów powinna być taka, aby wskazywały na wywóz w celu konsumpcyjnym, a nie handlowym.
Zwrot podatku podróżnym jest dokonywany przez:
∑ sprzedawcę towaru lub
∑ podmiot (spółkę z o.o. lub spółkę akcyjną), którego działalność polega na dokonywaniu zwrotów VAT i z którym sprzedawca towaru podpisał odpowiednią umowę.
Zwrot podatku jest dokonywany w formie wypłaty gotówkowej lub rozliczenia bezgotówkowego.
Warunki musi spełnić nabywca…
Podróżny może otrzymać zwrot VAT,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta